Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Spotkania aktywnych seniorów z Gminy Zakliczyn i Gminy Michałowice – Samarytańska Federacja Organizacji Pozarządowych

Spotkania aktywnych seniorów z Gminy Zakliczyn i Gminy Michałowice

                                                                   

Samarytańska Federacja Organizacji Pozarządowych nie zwalnia tempa i w listopadzie zrealizowała kolejny projekt na rzecz seniorów w ramach tzw. „małych grantów”. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. W spotkaniach wzięli udział seniorzy (kobiety w wieku 60+ i mężczyźni w wieku 65+), będący mieszkańcami Gminy Zakliczyn i Gminy Michałowice.

Celem wspólnych spotkań była integracja i wymiana doświadczeń pomiędzy seniorami z Gminy Zakliczyn i Gminy Michałowice.  W ramach projektu zostały zorganizowane dwa jednodniowe wyjazdy integracyjno-studyjne. Seniorzy chętnie poświęcili swój czas i energię na uczestnictwo w obu wyjazdach i spotkaniach. Pierwszy wyjazd odbył się 24 listopada dla  seniorów z Gminy Zakliczyn, którzy pojechali do Gminy Michałowice. Na miejscu zostali serdecznie przywitani przez przedstawicieli władz gminy oraz wzięli  udział w prezentacji na temat tamtejszego regionu w Centrum Kultury i Promocji w Michałowicach. Mieli możliwość zwiedzenia stadniny koni oraz poznania historii Sanktuarium św. Jakuba w Więcławicach. Następnie seniorzy z Gminy Zakliczyn odwiedzili siedzibę Klubu Senior+ „Przestrzeń Seniora” w miejscowości Masłomiąca, gdzie zapoznali się z ich działalnością. Seniorzy z Zakliczyna byli pod dużym wrażeniem gościnności i serdeczności z jaką został przyjęci. Na koniec spotkania członkinie klubu seniora wręczyły naszym mieszkankom drobne, słodkie upominki.

Drugi integracyjny wyjazd odbył się 30 listopada, wtedy to seniorzy  z Gminy Michałowice, zagościli w Gminie Zakliczyn. Podczas pobytu seniorzy  z Gminy Michałowice zostali serdecznie przywitani w ratuszu przez Pana Burmistrza Dawida Chrobaka oraz Dyrektora Administracyjnego SFOP Panią Barbarę Żychowską. Burmistrz w krótkim wystąpieniu przybliżył ciekawe miejsca, które warto odwiedzić na naszym terenie, a także wymienił inwestycje i projekty realizowane przez gminę.  Po spotkaniu w ratuszu seniorzy zawitali do siedziby Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, gdzie obejrzeli multimedialną wystawę poświęconą Profesorowi Pendereckiemu. Następnie udali się na wieżę zamkową w Melsztynie, skąd mogli podziwiać widoki doliny Dunajca. Można powiedzieć, że kulminacyjnym momentem wizyty było ponowna integracja seniorów obu gmin w zakliczyńskim ratuszu. Spotkanie przebiegało bardzo pozytywnie a seniorzy podczas rozmów mogli lepiej się poznać.  Na koniec Pan Burmistrz wręczył gościom drobne upominki oraz jeszcze raz podziękował za wspólne spotkanie.

Atmosfera podczas obu wyjazdów była bardzo przyjazna. Seniorzy szybko nawiązali dobry kontakt i planują już kolejne wspólne spotkania.  Wymiana poglądów, doświadczeń m.in. na temat inicjatyw społecznych podejmowanych w obu Gminach wpłynie z pewnością korzystnie na świeżość pomysłów i kreatywność w obu zespołach seniorów.