Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Młodzież z sześciu krajów spotkała się w Bihaciu – Samarytańska Federacja Organizacji Pozarządowych

Młodzież z sześciu krajów spotkała się w Bihaciu

Międzynarodowy obóz młodych Samarytan z sześciu krajów odbył się tego lata po raz czwarty. Miejscem w 2016 roku było bośniackie miasto Bihać. Tegoroczne motto brzmiało: „So YES!”, aby pokazać, że młodzi Samarytanie nadal wierzą w idee zjednoczenia Europy i wzbogacenia ludzkich spotkań poza granicami kraju.

Dyskusje na temat przyszłości Europy

O ile na początku spotkania wzajemna wiedza i zabawa były w centrum zainteresowania, to uwagę ponad 30 uczestników odwróciły wkrótce również poważne problemy. Razem młodzi z Niemiec, Bośni i Hercegowiny, Litwy, Łotwy, Polski i Słowacji dyskutowali w kwestiach polityki młodzieżowej. W zadaniach grupowych wielonarodowych, wywiadach z różnymi grupami społecznymi i dyskusjach z politykami rozważali szanse i zagrożenia dla swobodnego przepływu w Europie i opracowali pomysły rozwiązań bieżących problemów. Wieczorki kulturalne i warsztaty tematyczne dotyczące sytuacji w krajach zapewniły wsparcie zrozumienia kultury i umożliwiły wyczerpanie ewentualnych uprzedzeń. Na podstawie przeżyć obozowiczów została stworzona „Książka obozowa”, w której uczestnicy opisują swoje doświadczenia i nową wiedzę. Ponadto młodzi ludzie przyjęli „Ustawę” ze swoimi propozycjami dla zjednoczenia Europy.

Szczególnie cieszy fakt że obóz letni został współfinansowany przez program Erasmus +.

Wszelkie informacje z obozu możesz zobaczyć tutaj.