Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility 6th samaritan international contest 2016 – Samarytańska Federacja Organizacji Pozarządowych

6th samaritan international contest 2016

W dniach 18 – 21.08.2016 roku w słowackiej miejscowości Stara Lubownia odbył się 6th SAMARITAN INTERNATIONAL CONTEST 2016.Uczestnicy z 10 europejskich krajów takich jak Austria, Niemcy, Włochy, Litwa, Łotwa, Serbia, Rumunia, Słowacja, Węgry i Polska zmagali się w konkurencjach sprawnościowych związanych z udzielaniem pierwszej pomocy. Nasza Federacja reprezentowana była na zawodach przez Ochotnicza Straż Pożarną. SFOP wystawiła dwie grupy A i B. Zawodnikami Grupy A byli: Karolina Nowak, Aleksandra Czermak, Dawid Siemiński, natomiast zawodnikami grupy B byli: Dominika Karpiel, Jakub Soból, Mirosław Soból, Paweł Surga, Julia Zgórniak.

Pierwszym etapem zawodów była rejestracja drużyn z poszczególnych organizacji, która miała miejsce w hotelu SOREA w Starej Lubownii. Wszystkich zarejestrowanych drużyn było 20. Tego samego dnia w godzinach wieczornych odbyła się uroczysta Ceremonia Otwarcia na zamku w Starej Lubownii. Panujący podczas Ceremonii nastrój i klimat był niepowtarzalny. Następnego dnia w godzinach porannych zawodnicy przystąpili do testu teoretycznego w swoich ojczystych językach. Głównym tematem testu była pierwsza pomoc oraz wiedza dotycząca Słowacji i Polski. Po zmaganiach z testem teoretycznym uczestnicy wyruszyli na zwiedzanie Krakowa, gdzie pod opieką przewodników zobaczyli Wawel, podziwiali uroki ulicy Grodzkiej i Kanonicznej oraz Rynku Głównego. Po powrocie z Krakowa, późnym wieczorem każda drużyna z poszczególnych krajów przedstawiała scenki wybranej przez siebie bajki wplatając w nią elementy pierwszej pomocy. Publiczność nagradzała drużyny aplauzem. Scenki przedstawiały nie tylko zdolności aktorskie i kreatywność uczestników ale również umiejętności związane z pierwszą pomocą. Kolejny dzień zawodnicy spędzili w wyjątkowym otoczeniu, na zamku w Starej Lubownii oraz sąsiadującym skansenie. W tym miejscu czekały na nich nie lada wyzwania jak udzielanie pierwszej pomocy w poszczególnych przypadkach oraz zadania sprawnościowe. Wieczorem odbyło się uroczyste wręczenie nagród oraz zakończenie 6th Samaritan International Contest 2016. Zwycięzcą grupy A został zespół z FSR z Rumunii, zwycięzcą z grupy B LSA z Łotwy. W generalnej punktacji najwyższą ocenę i puchar Challenge Cup zdobył team LSA z Łotwy. Po części oficjalnej był czas na świętowanie i zabawę. W niedziele w godzinach porannych wszyscy uczestnicy udali się w drogę powrotną.

Samaritan International Contest był wyjątkową okazją do zawarcia nowych znajomości oraz integracji międzynarodowej.