Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Opieka dzienna i rehabilitacja dla seniorów z trzech gmin – Samarytańska Federacja Organizacji Pozarządowych

Opieka dzienna i rehabilitacja dla seniorów z trzech gmin

Samarytańska Federacja Organizacji Pozarządowych podpisała porozumienie z gminami Zakliczyn, Gromnik i Wojnicz na prowadzenie placówek zapewniających dzienną opiekę i aktywizację seniorów. Projekt o budżecie przekraczającym 4 mln zł w 93 procentach współfinansowany będzie z Funduszy Europejskich.

W ramach projektu poszerzona zostanie oferta istniejącego Centrum Aktywizacji i Opieki Seniorów w Kończyskach. Do 30 kwietnia 2023 roku opiekę codziennie o poniedziałku do piątku w godz. 8 – 16 zapewnioną będzie mieć tam 30 seniorów z gmin Zakliczyn oraz Gromnik (obecnie z tej oferty korzysta 20 seniorów z gminy Zakliczyn). Natomiast w Domu Ludowym w Wielkiej Wsi przygotowane zostaną  miejsca dziennego pobytu dla 20 seniorów z gminy Wojnicz.

– Zapewnimy transport, wyżywienie, opiekę pielęgniarską i rehabilitacyjną, a także zajęcia aktywizujące i integracyjne. Ponadto zarówno w Kończyskach, jak i w Wielkiej Wsi powstaną wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego, dostępne dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców tych gmin. Urządzone zostaną też dwa mieszkania wytchnieniowe z opieką całodobową – informuje Barbara Żychowska, dyrektor administracyjny Samarytańskiej Federacji Organizacji Pozarządowych w Zakliczynie.

Całościowy budżet projektu to przeszło 4 mln zł. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego wynosi 3 690 801,35 zł.

Cieszę się, że to miejsce w Kończyskach będzie się rozwijać, a Samarytańska Federacja Organizacji Pozarządowych rozszerza działalność na kolejne gminy. Nasze społeczeństwo się starzeje i trzeba wychodzić naprzeciw oczekiwaniom – powiedział burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak.

Wójt Gromnika Bogdan Stasz określił ten projekt jako mocny i dobry. – Jestem pod dużym wrażeniem kolejnych programów na rzecz aktywizacji seniorów. Okazuje się, że starsi ludzie chętnie wychodzą z domów i potrafią się bawić nieraz dużo lepiej niż młodzi – stwierdził.

Burmistrz Wojnicza Tadeusz Bąk podkreślił, że zależało mu, aby w jego gminie również powstała placówka zajmująca się opieką i wsparciem dla seniorów. – Będą proponowane między innymi zajęcia z terapeutą, fizjoterapeutą, będzie można skorzystać z pomocy psychologa. Udostępniamy pomieszczenia w wyremontowanym budynku w Wielkiej Wsi – dodał.